Bruksizam i stiskanje zuba (Clenching)
by: Dr. Vanja
Učestale parafunkcije žvačnog sustava uključuju bruksizam i stiskanje zuba.
Bruksizam je noćno škripanje zubima koje nastaje struganjem donje čeljusti o gornju te dovodi do pretjeranog trošenja zubnih površina.
Clenching tj stiskanje zuba je noćno stiskanje koje ne uključuje škripanje zubima ali svejedno dovodi do sličnih posljedica kao bruksizam.
DIJAGNOSTIKA I TERAPIJA
Potrebno je utvrditi te potom ukloniti uzroke koji dovode do tih parafunkcija.
Najčesća terapija bruksizma je izrada debele udlage koja se nosi u gornjoj čeljusti čime se spiječava pritisak i daljnje pretjerano trošenje zuba.
Kako je stres česti uzrok, uz udlagu preporuča se i stress management tj. metode kontrole stresa ili relaksacije.
Ponekad je riječ i o hipertrofiji mišića žvakača čija se aktivnost umanjuje injekcijskom terapijom neurotoksina.
Ljudi koji imaju preveliku aktivnost maseteričnog mišica, često se bude s bolovima u čeljusti a i sam izgled lica može odati pretjeranu aktivnost gdje je dominantna širina u donjoj trećini lica.
Kod znatne hipertrofije masetera, pacijenti navode bolove u mišićima i tijekom dana tj mogu osjetiti jačinu mišića tijekom žvakanja ali i u mirovanju.
Kod mišićne hipertrofije aplicira se minimalno 50 IU neurotoksina u jednoj seansi. Sam postupak nije invazivan te se osoba moze odmah vratiti u dnevne aktivnosti. Potrebno je otprilike dva tjedna da bi se vidio i osjetio potpuni učinak te pacijenti primjećuju veliko olakšanje u donjoj čeljusti.
Također je potrebno utvrditi postoje li i drugi razlozi koji pogoduju nastanku bruksizma ili stiskanja zuba poput dubokog zagriza.
Duboki zagriz je ortodontska anomalija koju kao takvu treba tretirati ortodontskom terapijom.
Ostali razlozi mogu biti i kolaps okluzije koji nastaje kao posljedica gubitka molara te njihove dugotrajne nesanacije. U tom slučaju savjetuje se protetska (izrada mostova ili proteza) ili implanto-protetska terapija (mostovi na implantatima).