Izbjeljivanje zuba
by: Dr. Vanja
Aktivan sastojak gela za izbjeljivanje može biti vodikov peroksid ili karbamid peroksid ovisno da li je riječ o izbjeljivanju u ordinaciji (chair side) ili kući.
Preparati koji se koriste u ordinaciji su daleko snažniji a pod utjecajem svjetla se njihov učinak intenzivira. Njima se može već jednim tretmanom izbijeliti zube u nekoliko nijansi unutar 30- 40 minuta.
Koju metodu odabrati
Preparati za izbjeljivanje oslobađaju kisik koji uzrokuje oksigenaciju unutar strukture zuba te s time mijenjaju pigment odnosno dovode do posvjetljivanja.
Izbjeljivanje u ordinaciji:
Vodikov peroksid kao snažniji preparat može dovesti do preosjetljivost. Samim time preporučamo ga osobama koji nemaju već postojanu preosjeljivost zuba tj. ne pokazuju nikakve znakove trošenja cakline ili površinskih napuknuća.
Tijekom izbjeljivanja u ordinaciji zubi se očiste od eventualnih naslaga ili kamenca te se gingiva zaštiti posebnim preparatom koji spriječava kontakt gela za izbjeljivanje s mekim tkivom. Nakon toga gel se nanosi na prednju površinu zuba pazeći da se ne dodiruju okolne strukture.
Gel se obično nanosi 2 puta u seansama od 15-20 minuta. Nakon izbjeljivanja može se javiti prolazna preosjetljivost koja jenjava tijekom par dana. Izbjeljivanje u ordinaciji izvodi se pažljivo te sigurnim i certificiranim preparatima koji su prošli duga istraživanja i čiji je učinak dobro poznat.
Kućno izbjeljivanje:
Osobe koje su sklone dentalnoj preosjetljivosti su kandidati za karbamid peroksid koji se aplicira u udlagu za izbjeljivanje te se nanosi nekoliko sati tijekom dana ili tijekom noći.
Udlage za izbjeljivanje izrađene su u dentalnom laboratoriju te su individualizirane za svakoga pacijenta. Time je nanošenje gela sigurno za zube i okolne strukture.
Kako je riječ o daleko slabijem preparatu, preosjetljivost koja se može javiti je manja a za učinak izbjeljivanja potrebno je više aplikacija ovisno o početnoj boji zuba.
Efekt izbjeljivanja ovisi o početnoj boji zuba tj pigmentu (npr. žute nijanse se bolje izbjeljuju od sivih) i o navikama pacijenta (npr. konzumiranje kave ili crnog vina te hrane koja boji poput kurkume).
Da bi učinak bio dugotrajniji bilo bi uputno smanjiti količinu konzumacije crne kave, čaja ili vina te svakako izbjegavati pušenje i redovito odstranjivati naslage na zubima.
Osobe koje nisu kandidat za izbjeljivanje su:
- Trudnice
- Djeca
- Osobe sa nesaniranim zubima te oni koji imaju upalna stanja kao gingivitis ili parodontitis
- Osobe sa velikom preosjetljivošću na hladno