Oralno disanje
by: Dr. Vanja
PRAVILNO DISANJE
Pravilni način disanja je udisaj kroz nos. Mnogi odrasli ali i djeca razviju naviku disanja na usta koja nije fiziološka.
Postoji nekoliko nedostataka disanja na usta. Povećana sklonost respiratornim oboljenjima, upala gingive odnosno zubnog mesa te karijesi u području zubnih vratova. U dječijoj dobi oralno disanje može prouzročiti izgled lica koji se naziva facies adenoidea.
Takav izgled je povezan sa uskim duguljastim licem, podočnjacima, otvorenim ustima u položajuj mirovanja, upalama zubnog mesa te učestalim karijesima.
Osim fizičkih manifestacija zamjećuje se i pojačan umor, nedostatak koncentracije, poremećaj sna, pojačano lučenje sline tijekom sna, razdražljivost pa čak i mogućnost pojave hiperaktivnog ponašanja (ADHD).
Rano otkrivanje disanja na usta je neophodno kako bi se pomoglo djetetu da pravilno diše i da uspostavi pravilan rast i razvoj lica i čeljusti.
UZROCI
Prilikom pregleda mora se utvrditit da li postoji neka prepreka u dišnom sustavu koja onemogućuje djetetu disanje na nos. Savjetuje se posjet otorinolaringologu kako bi utvrdio postoji li potreba za terapijom odnosno eliminacijom opstrukcije kao što su devijacija septuma, polipi ili pojačane tonzile.
Uzrok može biti alergija koja dovodi do upale nosne sluznice te smanjuje protok zraka kroz nos. U tom slučaju savjetujemo posjet alergologu koji će propisati adekvatnu terapiju.
TERAPIJA
U slučaju kada ne postoji nikakva opstrukcija već je disanje na usta samo navika potrebna je miofunkcionalna terapija kojom ćemo ojačati oslabljele orofacijalne mišiće.
Terapija može ići postupno kako bi se dijete lakše priviknulo na promjene. Poželjno je uvesti i miofunkcionalne aparate koji će dijete naviknuti na pravilan položaj jezika na nepcu te na zatvaranje usnica tijekom disanja.
U slučaju većih ortodontskih problema uzrokovanih oralnim disanjem potrebna će biti kompletna ortodontska fiksna terapija uz širenje nepca.