Ortodontske anomalije
by: Dr. Vanja
Distopija
Svaki odmak od pravilno postavljenog zuba u idealan luk naziva se distopijom.
Manje distopije ili rotacije predstavljaju samo estetski nedostatak dok veće distopije mogu poremetiti estetiku i funkciju. Primjerice velike distopije i rotacije mogu prouzročiti poteškoće žvakanja, griženja usnice ili obraza čak i krivi izgovor jer jezik nema pravilnu potporu na krivo postavljenim zubima.
Uzrok distopije može biti krivi smjer nicanja trajnog zuba, prerani gubitak mliječnog zuba ili nedostatak prostora za smještaj u zubni luk.
Roditelji trebaju paziti da djeca u ranoj dobi čuvaju mliječne zube te da ne dođe do prijevremenog gubitka kako bi se spriječile komplikacije izrastanja trajnih zuba.
Iznimno uske čeljusti treba rano proširiti kako bi se spriječile distopije najčešće očnjaka. Zub koji niče udaljen od zubnog luka neće dovesti do resorpcije korijena mliječnog zuba te će se taj zub morati izvaditi kod stomatologa.
Kompresija
Nedostatak mjesta u zubnom luku rezultira velikom zbijenošću zuba što nazivamo kompresijom. Ovo je ujedno i najčešći oblik ortodontske anomalije. Zubi se postavljaju često u protrudiranom ili rotiranom položaju kako bi se smjestili u zubni luk. Kompresija je često praćena i distopijom zuba jer zadnji zub koji niče smješta se najudaljenije. Zbijenost gornjeg zubnog luka utječe često i na zbijenost donjeg zubnog luka.
Rastresitost
Pojava razmaka među zubima naziva se rastresitost.
Najpoznatiji oblik razmaka je dijastema mediana (razmak između gornjih centralnih sjekutića) koja je normalna pojava kod djece u fazi izmjene zuba dok očnjaci ne izniknu.
Ukoliko se diastema sama ne spoji, potrebno je ortodontski intervenirati postavom fiksnog aparata.
Ponekad je vidljiv pripoj usnice koji ulazi u prostor između sjekutića pa se u nekim slučajevima proteže i prema nepcu. Potrebno je kirurški odstraniti taj pripoj ali se ne savjetuje to napraviti prije početka ortodontske terapije.
Razmaci mogu biti prisutni između svih zuba a javljaju se kad su zubi manji od čeljusti.
Osim veličine zuba, i jezik može utjecati na razmak između zuba pa je u tim slučajevima jezik velik.
U svim oblicima rastresitosti potrebno je postaviti fiksni aparat ili Clear aligner jer se njime precizno pomiču zubi i zatvaraju prostori.
Otvoreni zagriz
Anomalija otvorenog zagriza je okarakterizirana kao manjak kontakta u vertikalnoj dimenziji među prednjim ili stražnjim zubima.
Kod prednjeg otvorenog zagriza, zubi mogu biti postavljeni previše prema van (protrudirani), javlja se problem izgovora određenih slova poput s,z ,t,c i d. Jezik se tijekom gutanja postavlja između sjekutića u prazni prostor.
Stražnji otvoreni zagriz je ne dodirivanje stražnjih zuba u vertikali a može biti posljedica ankiloze zuba ( ponekad mliječni zub ostane čvrsto vezan u kosti te izgleda potonulo u odnosu na susjedne zube ). Također može biti rezultat griženja nekog predmeta, jezika ili obraza.
Osim dentalnih uzroka, ponekad je otvoreni zagriz posljedica loše položenih čeljusti (rotacija maksile i /ili mandible). U takvim slučajevima, profil može odavati da je riječ o skeletnom problemu ali za konačnu dijagnozu potrebno je napraviti kefalometrijsku analizu.
Otvorene zagrize treba svakako liječiti a izbor aparata ovisi o dobi pacijenta i težini anomalije. U manje djece koristi se mobilni aparat kojim se blokira izrastanje stražnjih zuba a potiče izrastanje prednjih te se aktivacijom vijka šire čeljusti slabijim silama.
Kod starije djece često je potrebno proširiti gornju čeljust napravom za forsirano širenje nepca uz postavu fiksnog aparata.
Opcija je i terapija Invisalign aparatom kojim se uspješno intrudiraju stražnji zubi, proširuju zubni lukovi te omogućuje izrastanje prednjih zuba.
Kod nekih težih skeletno otvorenih zagriza jedino pravo rješenje je ortognatska kirurgija kojom se uspostavlja ravnoteža među čeljustima.
Prije samog operativnog zahvata, potrebno je napraviti temeljitu dijagnostiku te započeti terapiju fiksnim aparatom. U dogovoru s maksilofacijalnim kirurgom, pristupa se postupku same operacije a terapija se završava skidanjem fiksnog aparata nakon uspostavljanja pravilnog medjučeljusnog odnosa.
Duboki zagriz
Anomalija dubokog zagriza suprotna je otvorenom zagrizu. Uzrok moze biti dentalni i /ili skeletni. Prednji zubi su preopterećeni jakim okluzijskim kontaktom te taj odnos treba popraviti. Kod graničnih slučajeva dubokog zagriza, situacija se može poboljšati izrastanjem drugog molara ali ako su svi zubi već izrasli, neće doći do spontanog poboljšanja.
Aparatom se potiče intruzija prednjih zuba, ukoliko su oni previše izrasli, a isto tako se može utjecati na pojačano izrastanje stražnjih zuba. Terapija može biti fiksnim aparatom ili Invisalignom.
Teži oblici skeletno dubokog zagriza zahtjevaju kombinaciju fiksnog aparata i ortognatske kirurgije.
Duboki zagrizi koji se ne tretiraju kao posljedicu imaju osjećaj napetosti u žvačnim mišićima radi preopterećenja uz prisutnost bolova u vratu i glavi.
Križni zagriz
Križni zagriz okarakteriziran je obrnutim prijeklopom bilo u prednjem ili u stražnjem dijelu zubnog luka. Terapiju križnog zagriza potrebno je početi u trenutku otkrivanja anomalije jer dijete može razvijati asimetriju zagriza pa čak i lica ukoliko se ostavi netretitrano. Stražnji križni zagrizi se u najranijoj dobi mogu riješavati mobilnim pločicama za širenje koji nespecifično šire zubni luk te uklanjaju nepravilni odnos. Za precizniji pomak zuba koji se nalazi u križnom zagrizu preporučamo Invisalign first jer s tim aparatom možemo precizno pomaknuti zub koji je krivo izrastao i uzrokovao nastanak stražnjeg križnog zagriza. Kod obostranog križnog zagriza neophodno je koristiti fiksnu napravu s hyrax vijkom kojom se brzo širi gornja čeljust te se omogućuje prebacivanje zagriza.
Prednji križni zagriz okarakteriziran je obrnutim preklopom prednjih zuba. Najčešće je uzrokovan krivim izrastanjem prednjeg zuba koji dovodi do prisilnoga zagriza koji postaje prijetnja za kasnije teže anomalije poput progenije. Terapija ovisi o dobi pacijenta. Od 6 do 10 godina terapija je naprava 2×4 ili Invisalign first s kojom se vraća krivo postavljeni zub u pravilni položaj i omogućuje pravilni rast i razvoj. U kasnijoj dobi je neophodno postaviti fiksni ortodontski aparat ili Invisalign za odrasle.
Klasa II
Anomalija distalnog zagriza često se naziva klasa II. Uzrok može biti previše postavljena gornja čeljust ili stražnje postavljena donja čeljust. U ustima se ovisno o težini vidi povećana interincizalna stepenica što znači da su sjekutići gornje i donje čeljusti previše udaljeni jedni od drugih. Terapija u ranoj dobi je naprava twin block kojom se pomiče donja čeljust prema naprijed a ujedno se s integriranim vijkom može širiti zubni luk. Idealna terapija je tijekom rasta i razvoja djeteta jer možemo uhvatiti pubertetski vrhunac rasta s kojom ćemo dobiti bolje adaptacije čeljusti zuba i mekih tkiva. Aparat izbora je fiksni ortodontski aparat uz dodatne elemente ili Invisalign Teen. U kasnijoj životnoj dobi nemamo više skeletne adaptacije te nastojimo poboljšati samo odnose između zuba. Jedna od tih mogućnosti je distalizacija gorenjg zubnog luka pomoću Invisalign aparatom te po potrebi mini vijaka.
Klasa III
Klasa III okarakterizirana je obrnutim odnosom gornje i donje čeljusti gdje donji zubni luk ide prema naprijed. U engleskoj terminologiji ova anomalija poznata je kao underbite. Uzrok može biti premali rast gornje čeljusti i/ili pretjerani rast donje čeljusti. Potrebno je intervenirati u ranoj životnoj dobi kako bi se uspostavila ravnoteža između veličina čeljusti. Izbor je naprava za širenje nepca uz obraznu masku kojom se stimulira rast gornje čeljusti u širini i prema naprijed. Ukoliko se radi o blažoj anomaliji moguće je napraviti kamuflažnu terapiju u kojoj se zubi postavljaju u najbolji mogući položaj pomoću fiksnog aparata ili Invisaligna uz dodatne elemente. Svi teži oblici skeletnih anomalija zahtijevaju kombinirani pristup ortodontske terapije i ortognatske kirurgije.