Vrste ortodontskih aparata

by:

PODJELA

Najlakša podijela ortodontskih aparata je na mobilne i fiksne aparate. Mobilni aparati su svi aparatići, plastični ili izrađeni od mekog silikona, koji se mogu skidati.

U pravilu se koriste samo u ranoj dječjoj dobi jer mobilni aparati daju manje sile koje su dostatne u mješovitoj ranoj denticiji.

 

Iznimka su različite vrste udlaga koje se koriste u odrasloj dobi, a služe za spriječavanje pretjeranog stiskanja zuba, tzv. bruksizma ili clenchinga.

Posebna indikacija koja zahtjeva nošenje specifične udlage je i korekcija disanja na usta koja kao nepodesna navika može perzistirati i u odrasloj dobi.

 

FIKSNI APARATI

Pomicanje zuba kod djece koja imaju trajne zube i kod odraslih zahtjeva veće sile, stoga je neophodno postaviti aparate koji djeluju 24 sata ili gotovo toliko (aligneri). Postoje metalne i estetske bravice.

Njihova je funkcija jednaka. Period trajanja fiksne ortodontske terapije ovisi o težini ortodontske anomalije te varira od 8-10 mjeseci sve do 2,5 godine.

Ponekad je potrebno kombinirati obje vrste aparata kako bi se u ranijoj dječijoj dobi moglo uspostaviti pravilan rast i razvoj te s time smanjiti period nošenja fiksnog aparata.

 

CLEAR ALIGNERS ILI PROZIRNI APARATIĆI

Aligneri su mobilni aparatići koji se mogu skidati za vrijeme jela i pranja zuba ali prema vremenu nošenja sliče fiksnim aparatima jer se moraju nositi najmanje 22h na dan.

Prednost alignera u odnosu na fiksne bravice je održavanje normalne oralne higijene te odsutstvo odricanja određenih prehrambenih namirnica.

Također velika je prednost da je terapija digitalno isplanirana i predvidiva te pacijent može i prije stupanja u terapiju vizualizirati ishod. Svaki korak je pažljivo isplaniran te je pacijent detaljno informiran o tijeku trajanja terapije.

Edukativni blog

Kontakt za najljepši osmijeh

    Koristimo kolačiće

    Korištenjem naše web stranice potvrđujete da prihvaćate našu upotrebu kolačića. Ovdje možete saznati više o tome kako ih koristimo.

    Više o kolačićima